Без зміни спеціальності тестувальник може заглибитись в автоматизацію процесів або тестування IT-безпеки. Це також QA, проте задачі й цілі в нього інші. Це мітинг, який проводять після закінчення спринту. На ньому команда обговорює, що вдалося, а що ні, що варто змінити й кому подякувати. У результаті цього мітингу формується список дій для покращення робочого процесу. І QA, як і кожен учасник команди, повинен зі свого боку зазначити, що було складним у його роботі та що варто змінити.
Після року роботи в онлайн-покері я вже опанував віртуалізацію, мережі та Linux. І це допомогло мені, коли я почав працювати в аутсорсі на проєкті, повʼязаному з Mobile Security. Пізніше, у наступній компанії, я використовував той самий C#, коли покривав мануальні тести автотестами (використовували Selenium і .NET). Краще всього піти на спеціалізовані IT-курси, так як читання усіх «технічних талмудів» є неефективним способом навчання. Набагато простіше та швидше це зробити, отримуючи знання від кваліфікованого фахівця, який прочитав десятки книг та сотні статей за вас. У першу чергу треба навчитися використовувати IT-терміни та QA зокрема.
А ще він менторить молодших членів команди. В GoIT розробили безоплатний марафон із тестування, де кожен може спробувати себе у цій професії. За four дні тут познайомишся з видами й методами тестування, навчишся заповнювати тест-кейси та баг-репорти.
Так, навчання триватиме не місяць і не два, але воно того варте. Також є чудові ресурси на кшталт Codecademy та Udemy, де ви можете самостійно пройти курс з тестування чи програмування. QA повинен точно розуміти, в який момент за справу візьметься тестувальник, і встигнути підготувати до цього часу план тестування, тестову документацію, тестове оточення. Тестувальник знає, як система працює, де вона не працює, і де працює не так, як задумано. Він вміє визначити, чим викликана помилка, або хоча б знає, де це шукати.
У нас була невелика команда, зокрема фрилансери, тож потрібен був той, хто зможе налагодити процеси. Для нормального старту і розвитку потрібно знати хоча б одну мову програмування й ООП. Просто для банального розуміння того, що коїться «під капотом», та якісного покриття функціональності тестами, а не клацання формочок. Звісно ж, напрям Automation неможливий без цих знань.
➖ Також робота QA-інженера принципово полягає у контролі якості результату роботи інших, що може бути важко психологічно — кожен раз вказувати іншим, що вони зробили не так. Що, звісно не є проблемою, якщо робити це професійно, маючи гарні soft skills та навички комунікації. Кожна нова співбесіда — це додатковий досвід. На інтерв’ю вам підказуватимуть, куди рухатися і які саме теми підучити. Навіть якщо вам не дали офер, не розчаровуйтеся, адже наступний може бути вашим.
Філософія, підхід і процеси розробки — все там. Спеціаліст рівня middle та вище може перейти в команду розробки чи аналітики. Звичайно, знадобиться підтягнути хард скіли та знання мови програмування, але нічого занадто складного.
Мануал куа залишились нішею Східної Європи і Індії. Крім того, коли я шукаю фахівця в команду, мені завжди цікаво чути від людини запитання. Це не має виглядати так, ніби кандидат стоїть на воротах, а я б’ю пенальті. Щоб студент працевлаштувався, з ним працює HR-менеджер. Він знаходить актуальні вакансії, допомагає підготуватися до співбесіди, прокачати резюме та дає зворотний зв’язок, над чим ще варто попрацювати.
Тому я почала розпитувати, що треба вчити, в якому напрямку рухатись, а згодом — записалася на курси QA. Якщо ви світчер, раджу зважати на вже наявний досвід. Наприклад, людина має досвід у банківській справі й розуміється на фінансах.
«Побутує стереотип, що розробники і QA — вороги, і вони заважають одне одному жити. Там тестувальник — це перший друг розробника, який допомагає знайти факап до того, як замовник втратить через це гроші». Важливо не лише прийти до розробників та сказати їм, що щось потрібно переробити. А вміти переконати людей і відстояти свою думку. Зазвичай, робочий день QA інженера складається зі знаходження помилок та їх опису. Тому важливою рисою будь-якого спеціаліста з тестування є посидючість та уважність.
QA Engineer, які мають певну спеціалізацію — наприклад Automation або Performance testing, — до вказаної компенсації можуть додати 20-30%. Quality Assurance Engineer (у перекладі — «інженер із забезпечення якості») — позиція особлива й не до кінця зрозуміла. І не через брак інформації, а радше через велику кількість міфів та стереотипів. На вулиці 2023 рік а в Україні далі товчуть тему мануал куа)На Заході таких посад вже немає, ти або General QA або Automation/SDET.
Він перевіряє якість продукту за допомогою вже готових тестових планів і чек-листів. Шукає помилки, проводить мануальне тестування, пише баг-репорти. Одним словом, йому довіряють прості перевірки.
Вище тимліда у тестуванні стоїть лише QA Tech Lead та керівник відділу QA. Проте вони зустрічаються тільки у великих компаніях з відділами тестування понад 50 осіб. Це керівні посади, люди на яких скоріше розвивають бізнес, а не тестують продукти. Тимлідом може стати практично будь-який сеньйор, який хоче зростати у менеджменті.
– каже Олег – Я додатково проходив курси з автоматизації QA, читав багато інформації в інтернеті на тему тестування, задавав питання розробникам у команді. А курси QA мені дали ту базу, від якої я вже відштовхувався. middle qa engineer Якщо говорити саме про світчерів, вони дуже різні. Якщо ми кажемо про людей з гуманітарною освітою, то їм буває складно вже під час співбесіди зробити маленьке завдання на перевірку розуміння технік створення тестів.
Ви обовʼязково маєте знати кожного члена команди як у професійному плані, так і особистому, налаштовувати з усіма звʼязок. А ще пріоритезувати завдання, https://wizardsdev.com/ розуміти вплив на бізнес того чи іншого дефекту. Обовʼязок QA — думати як бізнес, жити бізнесом під час роботи, думати про оптимізацію, покращення.
З іншого боку, я знаходив стільки нісенітниць! Коли немає ментора, який скаже, що читати, а що ні, в голові все буде невпорядковано. Тож у цьому аспекті курси допомагають — вони фільтрують інформацію і дають її у потрібній послідовності. Можна спочатку вивчати, як побудовані мережі, API тощо, а тільки потім розбиратися з документацією. Але, на мою думку, це трохи неправильно, бо ви все одно сприйматимете цю інформацію як тонну непотрібної теорії. Курс — не панацея, як не є панацеєю і самостійне вивчення.