Nie natknąłem się na żadną wzmiankę o naszym kraju w tych raportach. Prawda jest taka, że GPW to mały rynek, a Polska to mała gospodarka, którymi niespecjalnie się interesują globalni inwestorzy. W mojej opinii wartoi dalej po prostu stawiać na szeroką geograficzną ekspozycję, szczególnie globalne akcje. Z kolei Tarczyński zwraca uwagę, że atrakcyjnie mogą teraz wyglądać metale szlachetne.
Eksperci zakładają, że skala i tempo spadkumiar inflacji przesądzi o stopach zwrotu na rynkach finansowych w 2023 r. Czy więc trzeba będzie jeszcze bardziej zrewidować w dół prognozy zysków? To jedno pytanie jest dziś w sercu debaty o losach akcji w 2023 r. Tak wyglądają tezy na ten rok, zobaczmy teraz, jak analitycy oceniają poszczególne klasy aktywów. To pytanie jest dużo trudniejsze, bo w równaniu występuje sporo niewiadomych. Pojawia się pytanie, co zrobią politycy i banki centralne.
Mała gwiazdka – musieliśmy wymienić połowę firm, ponieważ w raportach BlackRocka, State Street, Morgana Stanleya i JP Morgana nie znaleźliśmy odniesień do tej klasy aktywów. Dla mnie obserwacja, jak szybko zmieniły się oczekiwania analityków na temat spółek technologicznych, jest bardzo ciekawa. Mamy w tym momencie ogromną debatę na temat sztucznej inteligencji.
Coś podobnego próbowałem kiedyś stworzyć we wpisie „Obligacje (5/6) – Jak poprawnie inwestować w obligacje niezależnie od koniunktury? ” który stale pozostaje (moim zdaniem) najlepszym wpisem o obligacjach, który dotychczas wydałem na blogu. Do inflacji i rentowności obligacji w wybranych krajach wrócimy za kilka akapitów, a ja chciałbym na chwilę skupić się na wysokiej rozpiętości cen (MIN/MAX) indeksu S&P 500 w 2022 roku. Maksimum notowań tego indeksu wyniosło 4818 USD, a minimum 3491 USD, sprawiając, że zmienność indeksu była znacznie wyższa niż w przeciętnym roku jego notowań.
ETF-y dają możliwość inwestowania w giełdę i rynek akcyjny, jednocześnie gwarantując mniejsze wahania kursu. Fundusz, który posiada w portfelu 20 firm motoryzacyjnych, jest mniej podatny na zmiany cenowe niż akcje Volkswagena. Zanim jednak zainwestujemy kilkaset tysięcy w mieszkanie, powinniśmy pamiętać, że zerowe stopy procentowe były precedensem ekonomicznym. Na niekorzyść inwestorów działa również fakt, że w Polsce będziemy borykali się z kolejnymi niżami demograficznymi, wpływającymi na popyt.
Jeśli to wszystko wydaje Ci się zagmatwane i trochę niejasne, to w kolejnym akapicie wytłumaczę, dlaczego proporcja akcji / nie-akcji w moim portfelu zmienia Stosowane materiały i raporty o zarobkach Ralph Lauren Corp się w czasie. Największy udział w obrotach na Głównym Rynku akcji GPW – 65 proc. Dziennikarz z doświadczeniem w telewizji Polsat oraz Sektor 3.0.
Wiem, że czytelnicy mojego bloga interesują się nie tylko rynkiem finansowym w USA, więc omówię teraz obecne i historyczne wyceny kilku innych indeksów giełdowych świata, włączając w to trzy główne indeksy globalne. W ujęciu dolarowym rynki rozwinięte poradziły sobie zdecydowanie lepiej od rynków wschodzących, które nie mają w ostatnich kilku latach zbyt dobrej passy. Temat rynków wschodzących i rozwiniętych poruszyłem w poprzednim wpisie na blogu, czyli w „ETF na cały świat czy na rynki rozwinięte i wschodzące osobno? „, a tym, którzy jeszcze go nie czytali, sugeruję jego nadrobienie, bo zawiera on mnóstwo ciekawych informacji o indeksach od MSCI. Dług krajów zaliczanych do rynków wschodzących może zyskać na połączeniu spadających stóp procentowych, poprawiających się fundamentów tych gospodarek oraz osłabiającego się dolara.
– Jeśli chodzi o obligacje, to krótkoterminowe mają one bardzo dobrą relację zysku dla ryzyka. To jest mało kontrowersyjny punkt w portfelu, na który warto postawić. Z kolei inwestowanie w obligacje długoterminowe jest teraz bardziej skomplikowane. Z jednej strony mamy zaawansowany cykl podwyżek stóp i perspektywę recesji, z drugiej mamy wyceny, które już uwzględniają dużo czynników ryzyka. Moim zdanie należałoby się skupić na systematycznym inwestowaniu.
Jednak to nie przyczyny inflacji są dla czytelników blogów finansowych najciekawsze, bo o wiele bardziej interesuje nas „zabawa w przewidywanie” tego, kiedy inflacja ustąpi, wracając do akceptowalnego przez państwa i ich obywateli poziomu 2,5-3% rocznie. ETF może śledzić ruch indeksów giełdowych, surowców czy koszyka aktywów takich jak najwięksi producenci samochodów, czy spółki wydobywające metale szlachetne. ETF-ów są tysiące, a ich pełną listę z podziałem na kategorie, państwa, rodzaje itd.
Jak już zapowiadałem – jednym z kilkunastu kolejnych wpisów na blogu będzie EDO kontra TBSP, w którym jeszcze bliżej przyjrzę się temu zagadnieniu, więc na razie przejdźmy do podsumowania mojego portfela za cały 2022 rok. Jeśli zatem nie przeszkadza Ci instrument, który traci czasami 80% wartości od szczytu, to – śmiało, inwestuj – ale czytelnikom moich tekstów będę odradzał „pakowanie” w to więcej niż 10% swojego majątku. O tym, jak antyinflacyjne są surowce, doskonale opowiada cena miedzi, stali i ropy w 2022 roku, które po sporych wzrostach lat 2020 i 2021 wreszcie zahamowały, pokazując inwestorom, że ich rosnąca cena była https://www.dowjonesrisk.com/wall-of-worry-extended-boosting-commodities/ raczej motorem, niż remedium na inflację. Nagłaśniane przez wielu jako remedium na inflację kruszce, surowce i kryptowaluty nie mają za sobą zbyt dobrego roku. 2022 stał się dla krypto kolejnym (po 2014 i 2018) rokiem ochłodzenia nastrojów oraz weryfikacji tezy o tym, że technologia blockchain istotnie jest przyszłością światowego pieniądza i systemu finansowego. Choć kryptoentuzjastów dalej nie brakuje i wielu z nich głosi śmiałe tezy o tym, że Bitcoin będzie wart milion dolarów jeszcze przed końcem dekady, to patrząc trzeźwo na zagadnienie, widzę tylko bardzo zmienny instrument finansowy o dość ograniczonej przydatności.
Jak już przy inflacji jesteśmy, to warto poświęcić jej (i obligacjom, które są zwykle najlepszą odpowiedzią na walkę z inflacją) w tym wpisie cały kolejny rozdział. Ostatnie 12 miesięcy mogło okazać się dla przyzwyczajonych do ciągłych wzrostów nowych inwestorów dosyć bolesne, ponieważ większość światowych giełd skończyła je (w ujęciu dolarowym) na minusie. Jak pisałem w ostatnim wpisie portfelowym, czyli w „W co inwestować w czasie inflacji? Mój portfel na drugą połowę 2022 roku” spadki na niektórych indeksach przekraczały miejscami nawet 30% od szczytu, co mogło być potraktowane jako swoisty „test bojowy” kohorty nowych inwestorów.
Decydując się na zakup akcji, musimy pamiętać, że na ryzyko kursowe wpływa mnóstwo czynników, często pozostających poza naszą kontrolą. Dużym atutem rynku akcyjnego jest ścisła regulacja, która ogranicza nadużycia. Z kolei dla metali przemysłowych kluczem ma być sytuacja wChinach, a w szczególności na tamtejszym rynku budowlanym i wdrażanym przez władzeplanie ratunkowym. Chociaż ważna będzie także branża motoryzacyjna i energii słonecznej.Widmo recesji czy też spowolnienia na Zachodzie może studzić nastroje inwestorów. ✅ w bezpieczny sposób pomoże Ci zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu czy domu,✅ nie obciąży nadmiernie budżetu Twojej rodziny,✅ będzie Cię kosztował tak mało, jak to tylko możliwe,✅ szybko przestanie być Twoim zobowiązaniem, bo sprawnie go spłacisz.
Kupując obligacje, państwo polskie pożycza od nas pieniądze, żeby móc je inwestować w programy społeczne, socjalne i rozwój. W zamian oferuje stałe oprocentowanie, którego jest gwarantem. Akcje, podobnie jak papiery dłużne krajów zaliczanych do rynków wschodzących dawały słabe wyniki inwestycyjne w obecnym cyklu.
Dlaczego obligacje zmiennoprocentowe są najlepsze w okresie niskich stóp procentowych i niskiej inflacji? Nie dotyczy ich ryzyko stóp procentowych, bo w najgorszym wypadku wzrośnie WIBOR i zaczną one płacić wyższe odsetki, przez co ich cena na giełdzie – w przeciwieństwie do ceny obligacji stałoprocentowych – nie spadnie. Pozostańmy przy niskich stopach procentowych, tym razem zakładając rosnącą powyżej 3% inflację. To dobry moment, by podmienić obligacje zmiennoprocentowe na obligacje antyinflacyjne (indeksowane inflacją), które mają szansę na pobicie tych pierwszych w okresie kilkuletnim.
Panele słoneczne są jednym z najpopularniejszych sposobów pozyskiwania energii odnawialnej. Inwestowanie w firmy produkujące panele słoneczne może być opłacalne, zwłaszcza w krajach, gdzie energia słoneczna jest obfita. W obliczu zmian klimatycznych, energia odnawialna staje się coraz bardziej popularna. Inwestowanie w projekty związane z energią odnawialną może przynieść zarówno zyski, jak i przyczynić się do ochrony środowiska.